فاصله اقتصاد مقاومتی از اقتصاد ریاضتی

نظریه بدیع « اقتصاد مقاومتی » چندین سال است توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است. در نشست اخیر معظم له با مسئولان کشور (20/12/1392)، ایشان شرح مستوفائی از آن به صورت فهرست شده بیان فرمودند که حاکی از یک کار کارشناسانه، عمیق و همه جانبه و جامع بود. طوری که تا کنون با این جامعیت بیان نشده بود. واقعیت این است که نسخه اقتصاد مقاومتی درمان درد اقتصاد کشوری نظیر ایران است، خصوصاً که اقتصاد ایران تقریباً تک محصولی و مبتنی بر فروش خام نفت است. ضروری به نظر می رسد که تمایزات این اقتصاد با اقتصاد ریاضتی تبین گردد تا دشمنان و مخالفان رشد و بالندگی ایران اسلامی فرصت تخریب و تلاش برای ناکامی این نظریه را پیدا نکنند. اجازه می خواهم چند نکته عرض کنم:
 
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [01:03 ب.ظ]  [علی فنودی]

شرط لازم برای موفقیت در اقتصاد مقاومتی

رفتار دولت و سیاست های مناسب دولتی، شرط لازم برای مردمی کردن اقتصاد در فضای اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی اقتصاد مردمی است، زیرا که مقاومت هر نظام اقتصادی در برابر تعرضات و رفتارهای خصمانه خارجی، در نهایت تابعی از مقاومت توده های مردم در برابر فشارها و تنگناهایی است که بر اقتصاد ملی تحمیل می شود. مقاومت های مردمی می بایستی آگاهانه و مبتنی بر شناخت دقیق باشد، تا اولا مستمر باشد و ثانیا از کارایی برخودار باشد.
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [01:02 ب.ظ]  [علی فنودی]

شاخص های مدیریت جهادی در اقتصاد و فرهنگ

مقام معظم رهبری همچون سال های گذشته با نگاهی کارشناسانه امسال را نیز به نام سال « اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی » نام گذاری نمودند .
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [01:01 ب.ظ]  [علی فنودی]

تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

این نوشتارمتن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حضور جمعی از مسئولان دستگاه‌های مختلف، فعالان اقتصادی و مدیران مراکز علمی و رسانهای و نظارتی است که معظم له این رهنمودها را در تاریخ 20/12/92 بیان نمودند.
 
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [01:00 ب.ظ]  [علی فنودی]

تأملی درباره‌ سبک زندگی در اقتصاد مقاومتی

آیا ادبیات اقتصاد مقاومتی در میان خانوارهای ایرانی محقق خواهد شد؟
مردم در انجام بسیاری از سیاست‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، نقش عمده و در برخی از سیاست‌ها، اصلی‌ترین نقش را در اجرا و شکست آن برعهده دارند. به عبارت دیگر، همان‌طور که مقام معظم رهبری نیز در سخنانشان اشاره کردند، همواره یک طرف اجرای سیاست‌های دولتی، در ابعاد مختلف، بُعد مردمی اجتماع و اقتصاد است. سیاست اقتصاد مقاومتی و تحقق جایگاه مردم در اقتصاد نیز از این قاعده مستثنا نیست و مطابق با تأکید مقام معظم رهبری در سخنرانی شعار امسال، مردم نیز نقش و وظیفه‌‌ای اساسی در این امر دارند. ایشان در سخنرانی دیگری نیز بیان کرده بودند:
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [12:59 ب.ظ]  [علی فنودی]

پاسخ رهبر انقلاب به ۱۰ پرسش درباره اقتصاد مقاومتی

پس از ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی در حرم مطهر رضوی به سؤالات و ابهاماتی که در این باره مطرح شده بود پاسخ دادند. آنچه در ادامه می‌آید پاسخ به این ده سوال است:
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [12:58 ب.ظ]  [علی فنودی]

بازیابی ساختار نهادی اقتصاد مقاومتی در ایران

آیا زیرساخت‌های اقتصاد مقاومتی آماده است؟
 
ایران به‌لحاظ موهبت‌های طبیعی، بالاخص در حوزه‌ی انرژی، جزء کشورهای غنی جهان محسوب می‌شود (به طوری که جزء سه کشور اول دارای ذخایر نفت و گاز در جهان است)، دارای معادن غنی نظیر معادن سنگ آهن، مس و... است، درآمدهای نفتی موقعیت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری در کشور فراهم نموده است و گسترش آموزش دانشگاهی طی سال‌های پس از انقلاب به حدی بوده که ایران رتبه‌‌ی 21 جهان را در تولید علم داراست.
 
"ادامه ی مطلب را نیز ببینید."

[شنبه 9 فروردین 1393 ]  [12:56 ب.ظ]  [علی فنودی]
تعداد کل صفحات : 61 ::      1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   >